Wciśnij enter, aby wyszukać, lub esc, aby zakończyć.


To jest archiwum bloga MateuszMazurek.pl. Ten blog nie jest już przeze mnie rozwijany, ale zostawiam jego treść, bo część wpisów jest ponadczasowych i nadal aktualnych. Miłej lektury 🙂

© Fortish - Fotolia.com
Mateusz Mazurek w Pozycjonowanie

Znaki specjalne w tytułach i opisach stron

Gdy coraz trudniej o zdobycie kolejnych, wyższych pozycji w wyszukiwarce, każdy sposób na wyróżnienie naszego wyniku wśród listy 10 identycznych wyników wyszukiwania zwracanych przez Google jest dobry. Dziś przedstawiam jeden ze sposobów na zwrócenie uwagi na naszą stronę – Używanie znaków specjalnych w tytułach i opisach stron.

Jak to może wyglądać w praktyce?

Oto przykładowe znalezione przeze mnie wyniki zwracane przez Google, w tytułach lub opisach których znajdują się znaki specjalne.

Znaki specjalne
Znaki specjalne
Znaki specjalne

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nie przesadzić. Opisy czy tytuły stron, które w wynikach wyszukiwania zawierają ciekawy i zwracający na siebie uwagę znaczek na pewno przykują uwagę odwiedzających i zachęcą do kliknięcia. Jeśli jednak napchamy tych znaków specjalnych za dużo efekt może być odwrotny od zamierzonego – oglądający potraktują taką stronę jako niepoważną i klikną w link konkurencji. Wszystko z umiarem!

Chciałbym także zaznaczyć, że nie wszystkie znaki specjalne wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google. Cześć znaków nie wyświetla się wcale a część jest zastępowana innymi znakami (np. myślnikiem), więc na pewno warto testować, by znaleźć najskuteczniejsze rozwiązanie.

Z tego co zauważyłem używając różnych znaków specjalnych – warto ich używać w treści, ale nie na początku. Niektóre znaki nie wyświetlają się w wynikach wyszukiwania, gdy są one pierwszym znakiem w title czy description – jednak, gdy title zaczyna się „normalnym” znakiem z alfabetu czy wyrazem a dopiero gdzieś w środku zostaje użyty znak specjalny – wtedy jest on wyświetlany przez Google.

Pamiętajmy na koniec, że różne znaki mogą wyglądać inaczej w różnych przeglądarkach czy systemach operacyjnych – kiedy już skomponujemy idealne i wyświetlane przez Google title czy opis strony, sprawdźmy czy wszędzie wyświetla się on podobnie i czy w każdej konfiguracji komputera i przeglądarki przyniesie on równie piorunujący efekt.

Gotowa lista 1046 znaków specjalnych

Poniżej przedstawiam gotową listę 1046 znaków specjalnych, które możesz wstawić w title lub description swojej strony internetowej. Wystarczy skopiować dowolny znak i wkleić go w treści tytułu lub opisu w kodzie strony. Enjoy! :-)

࿂࿃࿄࿅࿆࿇࿈࿉࿊࿋࿌※‼‽⁂⁇⁈⁉⁕⁑
⃠⌚⌛☀☁☂☃☄★☆☎☏☐☑☒☔☕☘☙☚
☜☝☞☟☠☢☣☤☥☦☧☨☩☪☫☬☭☮☯☸
☺☻☼☽☾☿♀♁♂♃♄♅♆♇♈♉♊♋♌♍
♏♐♑♒♓♔♕♖♗♘♙♚♛♜♝♞♟♠♡♢
♤♥♦♧♨♩♪♫♬♭♮♯⚐⚑⚒⚓⚔⚕⚖⚗
⚙⚚⚛⚜⚝⚠⚡⚢⚣⚤⚥⚦⚧⚨⚩✄✆✇✈✉
✍✎✏✐✑✒✓✔✕✖✗✘✙✚✛✜✝✞✟✠
✢✣✤✥✦✧✩✪✫✬✭✮✯✰✱✲✳✴✵✶
✸✹✺✻✼✽✾✿❀❁❂❃❄❅❆❇❈❉❊❋
❤❥❦❧㋡‰‱℃℉ℊℋℌℍℎℏℐℑℒℓ℔
№℗℘ℙℚℛℜℝ⅓⅔⅕⅖⅗⅘⅙⅚⅛⅜⅝⅞
↑→↓↔↕↖↗↘↙↚↛↜↝↞↟↠↡↢↣↤
↦↧↨↩↪↫↬↭↮↯↰↱↲↳↴↵↶↷↸↹
↻↼↽↾↿⇀⇁⇂⇃⇄⇅⇆⇇⇈⇉⇊⇋⇌⇍⇎
⇐⇑⇒⇓⇔⇕⇖⇗⇘⇙⇚⇛⇜⇝⇞⇟⇠⇡⇢⇣
⇥⇦⇧⇨⇩⇪⇫⇬⇭⇮⇯⇰⇱⇲⇳⇴⇵⇶⇷⇸
⇺⇻⇼⇽⇾⇿∀∁∂∃∄∅∆∇∈∉∊∋∌∍
∏∐∑−∓∔∕∖∗∘∙√∛∜∝∞∟∠∡∢
∤∥∦∧∨∩∪∫∬∭∮∯∰∱∲∳∴∵∶∷
∹∺∻∼∽∾∿≀≁≂≃≄≅≆≇≈≉≊≋≌
≎≏≐≑≒≓≔≕≖≗≘≙≚≛≜≝≞≟≠≡
≣≤≥≦≧≨≩≪≫≬≭≮≯≰≱≲≳≴≵≶
≸≹≺≻≼≽≾≿⊀⊁⊂⊃⊄⊅⊆⊇⊈⊉⊊⊋
⊍⊎⊏⊐⊑⊒⊓⊔⊕⊖⊗⊘⊙⊚⊛⊜⊝⌘⌦⌧
⌫⌬⏀⏁⏂⏃⏄⏅⏆⏇⏈➘➙➚➛➜➝➞➟➠
➢➣➤➥➦➧➨➩➪➫➬➭➮➯➱➲➳➴➵➶
➸➹➺➻➼➽⦨⦩⦪⦫⦬⦭⦮⦯⦰⦱⦲⦳⦴⦵
⦷⦸⦹⦺⦻⦼⦽⦾⦿⧀⧁⧂⧃⧄⧅⧆⧇⧈⧉⧊
⧌⧍⧎⧏⧐⧑⧒⧓⧔⧕⧖⧗⧘⧙⧚⧛⧜⧝⧞⧟
⧡⧢⧣⧤⧥⧦⧧⧨⧩⧪⧫⧬⧭⧮⧯⧰⧱⧲⧳⨀
⨂⨃⨄⨅⨆⨇⨈⨉⨊⨋⨌⨍⨎⨏⨐⨑⨒⨓⨔⨕
⨗⨘⨙⨚⨛⨜⨝─━│┃┄┅┆┇┈┉┊┋┌
┎┏┐┑┒┓└┕┖┗┘┙┚┛├┝┞┟┠┡
┣┤┥┦┧┨┩┪┫┬┭┮┯┰┱┲┳┴┵┶
┸┹┺┻┼┽┾┿╀╁╂╃╄╅╆╇╈╉╊╋
╍╎╏═║╒╓╔╕╖╗╘╙╚╛╜╝╞╟╠
╢╣╤╥╦╧╨╩╪╫╬╭╮╯╰╱╲╳╴╵
╷╸╹╺╻╼╽╾╿▀▁▂▃▄▅▆▇█▉▊
▌▍▎▏▐░▒▓▔▕▖▗▘▙▚▛▜▝▞▟
□▢▣▤▥▦▧▨▩▪▫▬▭▮▯▰▱▲△▴
▶▷▸▹►▻▼▽▾▿◀◁◂◃◄◅◆◇◈◉
○◌◍◎●◐◑◒◓◔◕◖◗◘◙◚◛◜◝◞
◠◡◢◣◤◥◦◧◨◩◪◫◬◭◮◯✁✂✃✄
✇✈✉✌✍✎✏✐✑✒✓✔✕✖✗✘✙✚✛✜
✞✟✠✡✢✣✤✥✦✧✩✪✫✬✭✮✯✰✱✲
✴✵✶✷✸✹✺✻✼✽✾✿❀❁❂❃❄❅❆❇
❉❊❋❍❏❐❑❒❖❘❙❚❛❜❝❞❡❢❣❤
❦❧❨❩❪❫❬❭❮❯❰❱❲❳❴❵❶❷❸❹
❻❼❽❾❿➀➁➂➃➄➅➆➇➈➉➊➋➌➍➎
➐➑➒➓➔➘➙➚➛➜➝➞➟➠➡➢➣➤➥➦
➨➩➪➫➬➭➮➯➱➲➳➴➵➶➷➸➹➺➻➼
➾ஜ۩۞۩ஜ
Fot. © Fortish - Fotolia.com
Komentarze

26 komentarzy

Tebim

Dobry wpis, znaki jak najbardziej przydatne :) dzieki

Paweł

Nie wszystkie wyświetlają się na stronie i w Chrome także są problemy z wyświetlaniem tego w karcie. Jest jakieś rozwiązanie?

Mateusz Mazurek

Niestety nie wszystkie znaki i nie w każdym systemie i przeglądarce będą wyświetlały się poprawnie.
Tak samo jak i nie zawsze te znaki które wyświetlą się poprawnie nam, będzie wyświetlało Google w wynikach.

Trzeba testować :-)

blog.cndukat

Widzę że będzie w sieci coraz więcej ciekawych tekstów, skończyło się walenie gdzie popadnie ludzie zaczną stawiać porządne serwisy dla ludzi nie dla robotów. Ciekawy pomysł z tymi znakami.

kmlody84

Z tego co wiem Chrome nie chce wyświetlać niektórych znaków, ale w innych przeglądarkach nie ma problemu.

Kamila Lichota

Jeśli ktoś zdecyduje się na testy proszę o publikacje :)
Tak czy owak moim skromnym zdaniem ma to sens, gdy znajdujemy się w obrębie top 1-4 z uwzględnieniem reklam AdW, które wyrzucają wyniki organiczne niżej.

Faktycznie to daje większe szanse na przyciągnięcie użytkownika, ale pozostaje pytanie jak dużą.

Boje się, że zaraz wszyscy zaczną używać dziwnych znaków po czym google strzeli kilka osób – stron – po łapkach :)
Fajny wpis, pozdrawiam
KL

Kuba

The place where all the magic happens: http://saney.com/tools/google-snippets-generator.html Polecam.

Piotr

Ciekawe, osobiście pewnie nie zostanę wielkim fanem dodawania znaczków do swoich wpisów niemniej jednak uważam to za interesującą opcję, która w pewnych przypadkach może mieć swoje zastosowanie.

Wyrazista

Osobiście często omijam na liście wyników wpisy ze znakami specjalnymi i zwyczajnie w to nie klikam. Wstawianie różnych ikonek w opis meta nigdy nie kojarzyło mi się z profesjonalizmem.

Sevana

Dzięki za listę znaków, przyznam, że testowałam parę znaków na różnych witrynach i czasami się to sprawdza dość znacznie a czasami wcale. Niemniej jednak warto taką listę posiadać :)

Paweł

Przyznam szczerze, że ja też omijam strony, które mają upchane zbyt wiele znaków specjalnych np. w meta description. Wygląda to dla mnie jakoś tak sztucznie i odruchowo szukam dalej :)

michal

Fajny tekst, i bardzo ciekawy pomysł z tymi znakami :)

Leszek

Ostatnio testowałem widoczność tych znaczków w meta tagach i o ile w description pojawiały się wszystkie, to z title, google niektóre mi wycinało.

PGNK.PL

Wg mnie, każdy pomysł jest dobry, żeby się wyróżnić. Jesteśmy zmęczeni przeszukiwaniem Googla w poszukiwaniu najbardziej trafnych wyników a taki element na pewno zwróci na siebie (potem na opis) uwagę. Jednak i tutaj umiar w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem jest bardzo wskazany.
Przetestuję to rozwiązanie w najbliższych dniach.
Kolejny ciekawy artykuł, dzięki.

grzegorz

jeśli ma się kodowanie utf-8 to nie da się tych znaków wstawić ?

Karol

człowiek szukał, szukał, aż w końcu znalazł :)

moneygrabbing

A mi się ostatnio takie znaki trafiły, ktoś ustawił buźkę uśmiechniętą z znaków i oczywiście kliknąłem w wynikach wyszukiwania. Na pewno wpis się wyróżnił i przyciągnął moją uwagę. Przypuszczam, że większość ludzi klika.

Mateusz Jarominiak

Polecam Emojipdeia (emojipedia.org), gdzie znajdziecie wyszukiwarkę znaków specjalnych z opisem, standardem wyświetlania na różnych platformach i sposobem kodowania.

Antyhaczyk

Często widzę w wynikach mobilnych te znaczki, fajnie wyglądają i przyciągają uwagę. Niestety na komputerach wychodzą z tego krzaczki, co z kolei może wywołać odwrotny efekt. Można chyba zrobić ozdobne meta tagi dla mobilnych i dla stacjonarnych, ale ja np. na bloggerze tego nie zrobię.

Dariusz

Bardzo przydatny wpis. Testuję to właśnie i mam bardzo pozytywne wnioski. Dodanie dodatkowych „znaczków” poprawia widoczność i dostrzegalność w wynikach Google.

znajdzfirme.org

Z tego co obserwuję znaki specjalnie w SERPACH się już nie wyświetlają – w description owszem ale na 5 moich stronach google je po prostu wycina

Chaberek Foto

Dziękuję za podpowiedzi, znaki specjalne zastosuję na mojej nowej stronie internetowej, którą właśnie budujemy.

GrafDesign

W ostatnim czasie zauważyłem, że coraz więcej youtuberów też tego używa. Wydawać by się mogło, że to wręcz odstrasza przeciętnego użytkownika,a jednak jest w tym coś co wyróżnia się na tle innych materiałów, np. felietonów. Uważam, że gdyby stało się to zjawiskiem globalnym to niestety, ale zaraz trend byłby odwrotny, po prostu byłoby to zbyt typowe, a w pewnym momencie wręcz globalnie szkodliwe. Ale to tylko hipoteza.

PatrycjaP

Osobiście uważam, że znaki specjalne wyglądają dosyć infantylnie – być może w poście na instagramie to się przyjmuje, ale w linku do witryny do mnie nie przemawia. Poza tym śmiejemy już się z siebie wzajemnie jako społeczeństwo, że wracamy do przodków ograniczając coraz mocniej komunikację do symboli. Jednakże, jakby ktoś się pokusił o takie znaki to np. wciśnięcie w klawiaturze alt+3 wyczaruje nam serduszko (♥); istnieje też wiele innych kombinacji np.:alt+0134 = †. Jak byłam młodsza to uwielbiałam tymi znakami specjalnymi zastępować ubogi wówczas zbiór emotikon.

Kacper

Jeśli oferowane treści mają trafiać do młodego pokolenia, albo sa „na luzie” to czemu nie, jednakże w innych przypadkach, ja osobiście odbieram to jako infantylne. Rażą mnie filmy na yt ze znakami specjalnymi w tytule nie mówiąc już o stronach; poza tym do takich stron ma się mniejsze zaufanie skoro wyglądają niepoważnie i ozywają niestandardowych znaków.

Mirek

Bardzo ciekawy materiał – zawsze mnie to ciekawiło! Dzięki :)


Skomentuj

Mateusz Mazurek

Pasjonat internetu zajmujący się pozycjonowaniem od 2004 roku, a od 2006 świadczący usługi SEO dla klientów. Żywo zainteresowany tematyką IT, biznes, e-commerce, usability, analityką internetową i pokrewnymi.