To jest archiwum bloga MateuszMazurek.pl. Ten blog nie jest już przeze mnie rozwijany, ale zostawiam jego treść, bo część wpisów jest ponadczasowych i nadal aktualnych. Miłej lektury 🙂
Proste, darmowe zabezpieczenie i przyspieszenie działania strony
W dzisiejszym wpisie chciałem się podzielić usługą, która w nieprzyzwoicie prosty sposób zabezpieczy Twoją stronę, przyspieszy jej działanie oraz pomoże w dywersyfikacji DNS i adresów IP.
Uwaga! Poniższy tekst będzie wyglądał jak laurka, ale chciałem się z Tobą podzielić bardzo ciekawą (i darmową) usługą jaką jest CloudFlare. Usługą której używam i z której jestem zadowolony.
Darmowy CDN
Cloudflare to przede wszystkim CDN, czyli serwer, który zapisuje sobie zawsze aktualną wersję Twojej strony internetowej i wyświetla ją użytkownikowi odwiedzającemu Twoją stronę. To czego nie widzi internauta wchodząc na Twoją stronę podpiętą pod CDN to fakt, że zdecydowana większość treści statycznych ładowana jest z właśnie z CDN-a, a nie Twojego serwera.
CDN działa na trochę podobnej zasadzie do proxy między Twoim serwerem a użytkownikiem końcowym, dzięki czemu możesz znacznie oszczędzić transfer u swojego hostingodawcy. W skrajnych przypadkach można oszczędzić nawet 90% transferu!
Niezależnie w jakim kraju jest fizycznie umiejscowiona maszyna na której hostowana jest Twoja strona – dzięki CDNowi użytkownikowi strona będzie pobierała się z najbliższego (i najszybszego) serwera względem jego lokalizacji.
Przyspieszanie strony
Ten wpis to też trochę kontynuacja wpisu o wpływie szybkości strony na wyniki w Google, po publikacji którego dostałem kilka pytań o to jak przyspieszyć działanie naszej strony internetowej. O to i rozwiązanie w sam raz dla mnie (czyli osoby bez zaawansowanej wiedzy programistycznej oraz „serwerowej). Podpinasz CloudFlare pod stronę i po prostu działa :-).
CloudFlare przyspiesza czas ładowania się strony nie tylko poprzez dobre serwery zlokalizowane „bliżej”. Przyspiesza on także stronę poprzez automatyczną optymalizację kodu strony (zarówno HTML, jak i JS czy CSS), przez co serwis internetowy korzystający z tej usługi działa zdecydowanie szybciej!
Zabezpieczenie strony przed atakami
Korzystanie z usługi CloudFlare ma jeszcze jedną bardzo interesującą cechę – jako, że CloudFlare pośredniczy między Twoim serwerem na którym masz stronę a użytkownikiem, jest w stanie zabezpieczyć Twój serwis przed atakami DDoS na serwer.
CloudFlare posiada dosyć zaawansowane narzędzia do wykrywania i blokowania wszelkich nienaturalnych zapytań, takich jak właśnie próby ataków na serwer czy zbyt uporczywe roboty internetowe. Oczywiście w żadnym przypadku nie blokuje robotów popularnych wyszukiwarek :-).
Zawsze OnLine
Dobrym rozwiązaniem zastosowanym w CF jest też na pewno mechanizm utrzymujący ciągłe działanie strony.
Nawet jeśli Twoja strona chwilowo przestanie działać (np. padnie serwer, co niestety się zdarza), CloudFlare wyświetli internauci ostatnią zapisaną przez siebie wersję strony użytkownikowi. Dobre? Dobre! Nie tracisz użytkowników, którzy nawet w trakcie chwilowych problemów technicznych mogą przeglądać Twój serwis.
Dywersyfikacja DNS i IP
Ostatnią kwestią o której chciałem wspomnieć – i która bez wątpienia przypadnie do gustu osobom zajmującym się pozycjonowaniem są osobne serwery DNS, oraz adresy IP na których działa CloudFlare.
Dzięki podpięciu swojej strony „głównej”, czy np. dodatkowego bloga, który ma wspierać naszą stronę w pozycjonowaniu, możemy w prosty sposób zdywersyfikować DNS i IP.
Domena podpięta pod CloudFlare otrzymuje DNSy w stylu nazwa.ns.cloudflare.com oraz inny adres IP od posiadanego do tej pory.
Może to być bardzo ciekawa rzecz dla osób posiadających więcej niż kilka stron i trzymających je na jednym hostingu.
Jak to działa?
Po rejestracji na cloudflare.com podajesz swoją domenę, którą chcesz podpiąć pod system, a następnie czekasz ok. minuty na to, aby automat sprawdził Twoje obecne wpisy w DNS i ustawił identyczne. Jeśli automat coś pominie, zawsze możesz ręcznie dopisać brakujące elementy.
Kolejnym krokiem jest ustawienie u rejestratora domeny DNSów wskazujących na CloudFlare, zamiast tych kierujących na Twój serwer. Po zmianie DNSów (których propagacja może trwać nawet 24 godziny) pozostaje Ci ustawienie w panelu poziomu zabezpieczeń („Security profile”) oraz poziomu wydajności („Performance profile”).
W „Performance profile” ustawiamy czy chcemy, aby usługa działała wyłącznie jako CDN, czy także optymalizowała (i jak bardzo) skrypty i kod naszej strony pod kątem szybkości działania.
CloudFlare jest w podstawowym planie zupełnie darmowy i nie ma on żadnych ograniczeń co do ilości ruchu na Twojej stronie czy liczby podpiętych domen. Z doświadczenia powiem, że jeśli nie potrzebujesz zaawansowanych funkcji optymalizacyjnych ani nie musisz korzystać z certyfikatu SSL na swojej stronie (SSL już jest w standardzie w pakiecie darmowym) to darmowy plan powinien Ci w zupełności wystarczyć.
Podsumowując: Zdecydowanie polecam! Jedne z lepszych narzędzi (a raczej jedna z lepszych usług), która może okazać się pomocna dla każdego SEOwca, webmastera czy administratora.
Komentarze
22 komentarze
Brzmi pięknie, nie ma nigdzie haczyka?
Testowałeś przez dłuższy czas?
@okazwłoka – używam od ponad 1,5 roku (obecnie na kilkunastu domenach) i nie doszukałem się żadnych haczyków. A, korzystam cały czas z bezpłatnego planu, bo wyższy nie jest mi na tę chwilę potrzebny :-)
Chodzi mi bardziej o problemy z dostępnością stron.
@okazwłoka – ataków DDoS na strony nie miałem, więc pod tym kątem nie mogę podzielić się spostrzeżeniami, ale kilka razy jakiś serwer padł na chwilę i „Always Online” zadziałał jak należy cały czas wyświetlając serwis użytkownikom (w tym i mi).
Z tego co widzę w statystykach CF, blokuje on też trochę botów i różnych innych dziwnych spammerów.
Tak dumam, jeśli pod jedną domeną mam kilka stron na subdomenach – powinienem dodać je wszystkie do CloudFlare? Czy wystarczy zgłosić tylko główną domenę?
@Piotr – zgłaszasz główną domenę i zmieniasz jej DNSy a wszystkie subdomeny zostają też automatycznie podpięte. Oczywiście możesz wyłączyć CloudFlare dla poszczególnych domen, jeśli nie chcesz, aby wszystkie były podłączone.
Hmm, od dłuższego czasu przymierzam się do skorzystania z tej usługi. Po Twoim poście chyba się zdecyduję i wreszcie ją przetestuję. Dzięki za ciekawy post – trzymaj tak dalej :)
Czy wiesz może jak zastosować CF jeśli posiadam domenę domena.pl wskazującą na serwer A oraz subdomenę blog.domena.pl wskazującą na serwer B i chcę wykorzystać CF jedynie dla bloga na tej subdomenie?
Oczywiście – w skrócie, podpinasz domenę pod CF, wyłączasz proxy dla domeny głównej i włączasz tylko dla subdomeny (która wskazuje na inny serwer).
Jeśli już teraz masz skonfigurowaną domenę, która wskazuje na inny serwer to po dodaniu całości nie robisz nic poza klikaniem w „chmurki” oznaczające czy dla danej subdomeny / rekordu DNS ma być włączone proxy czy nie.
Dzięki za informacje, usługa wydaje się jak najbardziej ciekawa (zastanawia mnie jednak czy długo jeszcze potrwa tak rozbudowany darmowy plan). Jeszcze jedno – jak wygląda sprawa wydajności w porównaniu do wszelkich dodatków/wtyczek do cache, masz jakieś porównanie? (chodzi mi głównie o WP)
Możesz napisać jak teraz działa u Ciebie ta usługa ?
Na zagranicznych stronach, dużo jest narzekań, że ostatnio są problemy.
A negatywny wpływ na seo jakieś wnioski może? Zmieniamy ip, zmiana (optymalizacja) kodu i tym podobne sprawy mają jakiś wpływ? Co z częstością zmian, np jak treść strony zmienia się w pewnym czasie nawet kilkukrotnie w ciągu minuty podczas gdy dużo ludzi ją ogląda.
Ciekawa metoda, trzeba przetestować ;)
Brzmi to bardzo ciekawie i zachęcająco tylko jestem ciekaw czy to naprawdę tak dobrze działa jak piszesz i jak słyszałem, no nic najlepszym testem będzie jak sam to wypróbuję, mam nadzieje że z dobrym skutkiem.
Przyznam szczerze, że wcześniej nie zastanawiałam się nad podpięciem swojej strony ale przeczytałem Twój tekst i w końcu się zdecydowałem. Żałuję jednej rzeczy, że tak długo się do tego zbierałem. Efekty są i tak jak mówisz, jest to teraz jednaj z lepszych opcji. Również korzystam z darmowej wersji i jestem w pełni zadowolony. Jeżeli ktoś ma jakieś obawy, to rozwiewam je – wszystko działa jak należy.
Hm… ciekawy artykuł z testami:
https://foliovision.com/2012/02/cloudflare-wordpress-performance-test
Odpaliłem tą usługę na kilku swoich stronach i faktycznie bardzo fajnie to działa jednak mam pytanie, czy ktoś korzysta z cloudflare w przypadku sklepów internetowych, nie ma z tym problemu? Nie chcę testować tego na działjących sklepach klientów :) z tąd moje pytanie.
Dzięki Mateusz za informacje dot. cloudflare, mam jednak pytanie odnośnie dywersyfikacji ip’ków. Czy przy budowaniu zaplecza z ok. 50 stron cloudflare zda egzamin bez problemów czy wspomagać się innymi rozwiązaniami jak np. seohosty ?
Z tego co wyczytałem to wystarczą mi 3-4 serwery, na każdym przeróżne domeny na różne osoby i pod każdą podpinam cloudflare i mamy ukryte zaplecze ?
Dzięki Mateusz o CloudFlare słyszałem od dłuższego czasu ale zawsze myślałem, że wiążą się z tym jakieś koszty.
Aha tylko autor oczywiście nie wspomniał iż w najniższym planie czyli darmowym lokalizacja Polska(Warszawa) jest niedostępny czyli nici z przyśpieszenia strony tak na prawdę no chyba iż nie korzysta się z minimalizacji zdjęć css JS itp to oczywiście zrobi to Cloudfare za ciebie ale i tak u mnie gdy mam dobrze zrobioną stronę praktycznie bez błędów i prawie wszystko zminimalizowane to cloudfare chodzi ZNACZNIE gorzej specjalnie pisze wielkimi gdyż różnica jest znaczna… i mógłbym jeszcze dużo o tym pisać ale w sumie jest późna pora i mi się nie chce ale jak wiadomo jeżeli coś wygląda za pięknie to…
Jarku, ja w darmowym planie CloudFlare łączę się z moimi stronami przez polski serwer, więc chyba masz błędne informacje. Aby sprawdzić z jakim serwerem się łączysz wystarczy na stronie podpiętej pod CF dopisać do adresu „/cdn-cgi/trace” (np. https://www.mateuszmazurek.pl/archiwum-bloga/cdn-cgi/trace).
Co do działania strony znacznie wolniej – jeśli strona jest wyłącznie dla użytkowników z PL, jest na dobrym serwerze w PL i jest idealnie zoptymalizowana to faktycznie po podpięciu pod CF może działać nieznacznie wolniej. Ale w większości przypadków z którymi się spotkałem CF jednak pomaga w szybszym działaniu strony.
Bardzo fajne wprowadzenie czym się. je tą chmurkę. Mnie bardziej zastanawia sprawa SSL. A co jeśli bym chciał zmienić certyfikaty SSL na płatne czy jest tam taka możliwość?
Skomentuj