Wciśnij enter, aby wyszukać, lub esc, aby zakończyć.


To jest archiwum bloga MateuszMazurek.pl. Ten blog nie jest już przeze mnie rozwijany, ale zostawiam jego treść, bo część wpisów jest ponadczasowych i nadal aktualnych. Miłej lektury 🙂

Test VPS
Mateusz Mazurek w Serwery

Test szybkości 3 serwerów VPS. Porównanie wydajności VPS: Webh, OVH i Digitalocean

Jak możesz się domyślić czytając moje wpisy o CloudFlare, przyspieszaniu WordPresa, czy wpływie czasu ładowania strony na pozycje w Google – mam lekką fiksację na punkcie szybkości działania stron internetowych. Dziś chciałbym opublikować swoje testy szybkości działania serwerów VPS 3 popularnych dostawców: Webh, OVH i DigitalOcean.

Artykuł nie jest już dziś zbyt aktualny. Jeśli jednak szukasz serwera VPS, to zapraszam na https://jakwybrachosting.pl/vps/

Kiedyś nadchodzi taki moment, że zwykłe hostingowe konto współdzielone przestaje wystarczać. W swojej karierze korzystałem już z tak wielu kont hostingowych, że trudno byłoby je zliczyć. Niestety zdecydowana większość z nich nie stawia na szybkość działania, a skupia się na innych parametrach. Klienci oczekują od firm hostingowych dużej pojemności (której nigdy nie wykorzystają), dużo transferu i najlepiej po prostu dużo wszystkiego :-).
Niewielu właścicieli stron czy biznesów internetowych zwraca uwagę na taki parametr jakim jest szybkość działania serwera (wczytywania strony), więc i w większości hostingów jest z tym kiepsko.

Dziś jednak nie o współdzielonych kontach hostingowych, ale o teście serwerów VPS.
Test wykonywałem na własne potrzeby, szukając najlepszego rozwiązania dla moich stron, dla których zwykły hosting przestał wystarczać. Ale w trakcie wykonywania testów, postanowiłem się nim podzielić na blogu – myślę, że nie tylko mi wyniki takiego testu się przydadzą.

Do testu wybrałem 3 firmy oferujące serwery VPS w konkurencyjnych cenach i cieszące się dobrymi opiniami i ugruntowaną pozycją rynku. Jest to polska firma Webh, głównie europejski OVH i popularny na świecie DigitalOcean.

Dodam jeszcze, że nie znam się na administrowaniu serwerami i nie jestem specjalistą od linuxa. Testy zostały więc przeprowadzone z perspektywy osoby, która się nie zna na serwerach i po prostu chce postawić szybko działającą stronę internetową opartą o WordPressie.

Zapraszam do mojego testu :-)

Spis treści:

Serwery VPS – pakiety i ceny

U każdego z 3 testowanych dostawców VPS, starałem się wybrać pakiet za kwotę do max. 50 zł brutto. Myślę, że 600 zł brutto w skali roku, dla mikro i małego biznesu, miejsca na zaplecza SEO, czy popularniejszego bloga, jest niewielką kwotą za porządny szybki serwer VPS. Tym bardziej jeśli ma to być podstawa naszego biznesu.

Oto pakiety, które wybrałem, wraz z ich parametrami i cenami:

Webh

KVM VPS
2 rdzenie Intel Xeon E5v2
4 GB pamięci RAM
40 GB powierzchni dyskowej SSD
Przepustowość: 1 Gbit
Nielimitowany transfer danych
Cena: 39,17 zł brutto miesięcznie przy płatności na rok (+ zniżki za lojalność, czy ilość serwerów)
Link

OVH

VPS SSD 2
1 rdzeń Intel Xeon E5v3
4 GB pamięci RAM
20 GB powierzchni dyskowej SSD
Przepustowość: 100 Mbps
Nielimitowany transfer danych
Cena: 29,51 zł brutto miesięcznie
Link

DigitalOcean

VPS $10
1 rdzeń
1 GB pamięci RAM
30 GB powierzchni dyskowej SSD
Przepustowość: 1 Gbit
2 TB transferu danych
Cena: 10$ netto miesięcznie
(przy obecnym kursie dolara, niecałe 40 zł brutto/netto miesięcznie)
Link
[Odbierz 10$ do wykorzystania w DigitalOcean]

Testy szybkości VPS: Webh vs OVH vs DigitalOcean

Okej, czas zabrać się za testy, ale najpierw kilka słów wstępu.

Fizyczna lokalizacja serwerów może (choć wcale nie musi!) mieć znaczenie w szybkości ładowania strony. Serwery Webh zlokalizowane są u nas w kraju (w Łodzi) i jest to jedyna dostępna do wyboru lokalizacja. Natomiast jeśli chodzi o OVH, to wybrałem lokalizację w Strasbugru (Francja) z 3 dostępnych lokalizacji. W przypadku DigitalOcean, zdecydowałem się na ulokowanie VPSa we Frankfurcie (Niemcy), a wybierać mogłem z 8 proponowanych lokalizacji na Świecie.

Na każdym z serwerów został zainstalowany system Ubuntu 16.04 64 bit, oraz sprawdzony przeze mnie, zoptymalizowany pod kątem szybkości ServerPilot.io.

Więcej o ServerPilot jeszcze na pewno napiszę, ale w skrócie, jest to alternatywa dla DirectAdmin czy Cpanelu, nastawiona na bezpieczeństwo i szybkość działania stron. Gotowa paczka Apache, Nginx, MySQL i PHP, która sama się aktualizuje i dba o bezpieczeństwo, dając przy okazji prosty panel do zarządzania naszymi stronami www.

Serverpilot

Na każdym z serwerów postawiłem WordPressa (wersja 4.7.2) działającą na aktualnym wydaniu PHP 7.1 z domyślnym szablonem „Twenty Seventeen” i poniższymi wtyczkami:

  • WordPress Importer 0.6.3
  • WPPerformanceTester 0.1
  • Disqus Comment System 2.86
  • Contact Form 7 4.6.1
  • Yoast SEO 4.4

Do WordPressa wgrałem tę paczkę przykładowych danych (postów, stron, kategorii, tagów).

Na koniec dodam jeszcze, że wszystkie poniższe testy wykonywałem kilkukrotnie, na przestrzeni dni / godzin, aby wykluczyć różne nieprzewidziane sytuacje. Wyniki podawane w testach są wynikami średnimi dla wszystkich wykonywanych testów.

Wykonałem łącznie 6 rodzajów testów dla każdego z serwerów VPS. Poniżej wyniki.

Test 1: Szybkość łącza (przepustowość)

Pierwszą rzeczą, którą sprawdziłem była szybkość łącza jaką dysponuje każdy z serwerów VPS. Analogicznie jak w przypadku domowego łącza, jego szybkość ma wpływ na to jak szybko pobierane/wysyłane są dane (pliki) z/do Internetu. Do tego celu wykorzystałem znane chyba wszystkiem narzędzie – SpeedTest.net.

[więcej = lepiej]

Webh
Download: 146.38 MB/s
Upload: 264.80 MB/s
Speedtest Webh

OVH
Download: 99.54 MB/s
Upload: 93.37 MB/s
Speedtest OVH

DigitalOcean
Download: 893.59 MB/s
Upload: 661.19 MB/s
Speedtest DigitalOcean

Różnice są znaczące, szczególnie jeśli spojrzymy na DigitalOcean. W przypadku OVH dobrze widać, że przepustowość ograniczona do 100 Mbps robi swoje.

Test 2: Test wydajności dysku

Wszystkie testowane serwery VPS wyposażone są w dyski SSD, które już same w sobie są znacznie szybsze od standardowych HDD. Pytanie, w którym VPSie dysk jest najszybszy? Postanowiłem to sprawdzić za pomocą programu dd dla Linuxa, sprawdzającego wydajność dysku.

Czas: [mniej = lepiej], MB/s: [więcej = lepiej]
dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
dd if=/dev/zero of=test bs=1M count=512 conv=fdatasync
dd if=/dev/zero of=test bs=10M count=100 conv=fdatasync

Webh
2.55338 s, 421 MB/s
1.33344 s, 403 MB/s
2.58919 s, 405 MB/s
Średnia: 410 MB/s

OVH
2,29604 s, 468 MB/s
1,1802 s, 455 MB/s
2,26747 s, 462 MB/s
Średnia: 462 MB/s

DigitalOcean
2.10814 s, 509 MB/s
0.935897 s, 574 MB/s
1.89223 s, 554 MB/s
Średnia: 545 MB/s

Różnice w wydajności dysków okazują się być raczej niewielkie między Webh a OVH. Ze znaczną przewagą wygrywa DigitalOcean.

Test 3: Wydajność serwera Apache/Nginx

W tym teście chciałem sprawdzić jak testowane serwery VPS poradzą sobie z większym ruchem na stronie. Do celu tego testu wykorzystałem narzędzie Apache Benchmark, które sprawdza czas odpowiedzi na zapytanie przy znacznej ilości zapytań. W teście wykonałem 1000 zapytań do serwera z założeniem max. 100 zapytań jednocześnie. Jak nasze WordPressy z identyczną konfiguracją poradziły sobie pod kątem wydajności działania?

Requests per second: [więcej = lepiej], Time per request: [mniej = lepiej]
ab -n 1000 -c 100 http://czysta-instalacja-wordpressa/

Webh
Requests per second: 46.97 [#/sec] (mean)
Time per request: 2128.859 [ms] (mean)

OVH
Requests per second: 24.45 [#/sec] (mean)
Time per request: 4090.532 [ms] (mean)

DigitalOcean
Requests per second: 18.26 [#/sec] (mean)
Time per request: 5476.455 [ms] (mean)

Pierwszy „realny” test, sprawdzający – w przeciwieństwie do poprzednich – konkretne parametry. W tym teście zaczyna mieć znaczenie każdy rdzeń procesora i każdy GB pamięci RAM. Widać bezsprzeczną przewagę Webh, które ma najmocniejszą konfigurację sprzętową. Dalej prawie o połowę gorszy wynik OVH i trochę słabszy od niego wynik DigitalOcean.

Test 4: Test wydajności PHP i MySQL

W tym teście, za pomocą wtyczki do WordPressa o nazwie WPPerformanceTester wykonałem serię testów, sprawdzających wydajność wykonywania skryptów PHP, oraz wykonywania zapytań do bazy danych MYSQL WordPressa. Testy te pozwalają sprawdzić, jak radzi sobie nasza strona oparta na WP przy wykonywaniu różnych operacji towarzyszących jej codziennemu działaniu.

Server Performance Benchmark [mniej = lepiej], WordPress Performance Benchmark [więcej = lepiej]

Webh
Server Performance Benchmark: 10.331 s
WordPress Performance Benchmark: 277.46947835738 Queries Per Second
Benchmark Webh

OVH
Server Performance Benchmark: 11.105 s
WordPress Performance Benchmark: 376.64783427495 Queries Per Second
Benchmark OVH

DigitalOcean
Server Performance Benchmark: 13.438 s
WordPress Performance Benchmark: 526.03892688059 Queries Per Second
Benchmark DigitalOcean

Wyniki, ku mojemu zdziwieniu, okazały się bardzo niejednoznaczne. Kilkukrotnie sprawdzałem, czy wszystko jest liczone poprawnie przez wtyczkę, ale wydaje się, ze tak.
O ile w teście samego serwera najlepszym serwerem okazał się Webh, o tyle w teście wydajności WordPressa, uzyskał najgorszy wynik, ustępując miejsce lidera DigitalOcean.

Test 5: Czas odpowiedzi serwera

Początkowo nie miało tu być tego testu, ale po niejednoznacznych wynikach w poprzednim, postanowiłem znaleźć jeszcze jedno narzędzie do testowania wydajności i szybkości serwerów. Jest to narzędzie sprawdzające co jak szybko nasz testowy WordPress odpowiada na zapytania, przy rosnącej liczbie odwiedzających na stronie. Do tego celu wykorzystałem narzędzie LoadStorm, ustawiając 10 minutowy test z max. 10 odwiedzającymi testowaną stronę jednocześnie.

[mniej = lepiej]

Webh
Peak Response Time(ms): 1311
Average Response Time(ms): 345
Loadstorm Webh

OVH
Peak Response Time(ms): 1108
Average Response Time(ms): 249
Loadstorm OVH

DigitalOcean
Peak Response Time(ms): 1123
Average Response Time(ms): 261
Loadstorm DigitalOcean

W tym zestawieniu liderem okazał się serwer VPS ulokowany we francuskiej firmie OVH. Zaraz za nim (z niewielką różnicą) nowojorski DigitalOcean, na ostatnim miejscu nasz rodzimy Webh.

Test 6: Szybkość testowej strony

Ostatnim testem jaki przeprowadziłem, było sprawdzenie najważniejszej rzeczy o którą nam chodzi, a mianowicie: jak szybko ładuje się strona internetowa. Jako, że to najważniejszy z testów, postanowiłem wykorzystać to tego, aż 4 narzędzia: Pingdom Website Speed Test (lokalizacja: Szwecja), GTMetrix (lokalizacja: Kanada), WebPageTest (lokalizacja: Warszawa) i mój własny komputer (lokalizacja: Szczecin). W pierwszych 3 narzędziach, testy wykonywane były 3 razy. Jeśli chodzi o mój komputer, wyłączyłem cache i jest to średnia z 10 testów, z 2 przeglądarek, o różnych porach dnia. Jak szybko ładują się strony na naszych serwerach?

Webh
Pingdom: 453 ms
GTmetrix: 1967 ms
WebPageTest: 3104 ms
Mój komputer: 427 ms
Średnia: 1.488 sekund

OVH
Pingdom: 476 ms
GTmetrix: 1867 ms
WebPageTest: 2653 ms
Mój komputer: 527 ms
Średnia: 1.381 sekund

DigitalOcean
Pingdom: 355 ms
GTmetrix: 1733 ms
WebPageTest: 3114 ms
Mój komputer: 470 ms
Średnia: 1.418 sekund

Wszystkie dane z testów znajdują się w poniższej tabeli:
Czas ładowania - Tabela

Instalacje, zarządzanie, support

Oprócz czysto technicznych, kwestii przy wyborze serwera istotne są także inne rzeczy, które mogą mieć wpływ na wybór odpowiedniego serwera VPS. Poniżej pokrótce opisałem jak wygląda instalacja, panel i wsparcie dla każdego z 3 testowanych serwerów.

Instalacja serwera

Tworzenie i instalacja w każdym z 3 przypadków przebiega bardzo szybko i pod tym względem można uznać, że mamy remis. Choć niewielką przewagą wygrywa DigitalOcean.

Panel zarządzania serwerem

Jeśli chodzi o panel zarządzania serwerem VPS, służący np. go restartu maszyny, zmiany systemu, czy innych ustawień to zdecydowanie wygrywa DigitalOcean. Panel DO jest szybki, wygodny i funkcjonalny. Na drugim miejscu, uplasował się OVH. Webh ma niestety trochę archaiczny i niezbyt czytelny panel zarządzania serwerem.

Support

Muszę przyznać, że nie robiłem bardzo szczegółowych testów supportu, ale starałem się podpytać o kilka spraw każdego z usługodawców. Zdecydowanym liderem okazał się polski Webh z niesamowicie błyskawicznym, fachowym i pomocnym wsparciem mailowym i poprzez chat. Drugie miejsce przypadło DigitalOcean, głównie za bardzo rozbudowany system poradników na stronie, który minimalizuje konieczność kontaktu z supportem. Ostatnie miejsce zajęła firma OVH, która zupełnie nie spieszy się z odpowiedziami na e-maile klientów.

Wyniki testu VPS i podsumowanie

Czas jakoś podsumować test i wybrać zwycięzcę. Rozpoczynając test, myślałem, że różnice między testowanymi serwerami VPS będą wyraźnie widoczne. W teście wyszło jednak coś innego. Ale jako, że przetestowałem serwery pod wieloma kątami, każdy z testu może wyciągnąć własne wnioski i wybrać serwer odpowiedni dla siebie.

Całość starałem się podsumować w poniżej tabelce, w której dla każdego z testowanych serwerów przyznawałem miejsca od 1 do 3 w każdej ze sprawdzanych prze mnie kwestii. Myślę, że taka mała „ściąga” z testu pokaże ostateczny wynik.

Test VPS - podsumowanie

Podsumowując: Myślę, że wszystkie 3 firmy oferują podobny poziom jeśli chodzi o szybkość działania. Sam zamierzam korzystać z usług wszystkich 3 firm, jednak moim pierwszym wyborem będzie zwycięzca, czyli DigitalOcean. Tam też przeniosę pewnie niebawem tego bloga. Na serwer VPS w Webh już przeniosłem część stron i blogów opartych na WordPress.

Serwery dodałem już do zakładki „korzystam i polecam„, a za jakiś czas postaram się przygotować poradnik opisujący krok po kroku jak szybko postawić i skonfigurować własny szybki i bezpieczny serwer VPS z wykorzystaniem ServerPilot.io.

Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny i użyteczny – podziel się nim na Facebooku, Twitterze, czy w innych social media. Będę wdzięczny :-)

Fot. © MM
Komentarze

17 komentarzy

Łukasz

Czekam z niecierpliwoscią na poradnik jak szybko postawić i skonfigurować własny szybki i bezpieczny serwer VPS…

Mateusz Mazurek

Łukasz – Przygotuję już niedługo!

Artur

Fajny test. Interesuje mnie poradnik jak zainstalować ServerPilot.io.

Mateusz Mazurek

Artur – Niedługo postaram się przygotować :-)

Rafał Śliwiok

Dobry Case, nie spodziewałem się, że Digital Ocean wyskoczy lepiej od popularnego OVH :)

Mateusz Mazurek

Rafał – OVH jest popularny głównie w Europie. Za wielką wodą króluje DigitalOcean.
W wielu testach różnice między testowanymi VPSami są naprawdę niewielkie.

Tomasz

Dużo dobrej pracy.
Niestety szybkość to jedno konfiguracja to 2 wielu dostawców ja samych dokonuje optymalizacji pod określonego CMS…
Ale może to opinia wąskiego grona ale jakość usług OVH pozostawia wiele do życzenia – z Gentoo da techników okazywał się czarną magia dla nich gdy serwer nie wstał usłyszałem „wiedze że Pan wszystko zrobił, nie wiemy co jeszcze można zrobić” – gdyby nie backupy to … I niestety nie jest to tylko moja opinia mojej osoby,
Podciągnął bym jeszcze Iopingi i iowait oraz limity i rodzaj wirtualizacji ale to już moje maniactwo :)
Hmm może postawie wordpresa i chętnie porównam ze swoim dostawcą
Kawał dobrej roboty :)

Mateusz Mazurek

Tomasz – Dzięki za komentarz. Konfiguracja wszędzie była identyczna.
Porównaj ze swoim dostawcą i pochwal się wynikami w komentarzach – na pewno wiele osób zainteresuje :-)

Adam

Świetny artykuł. Dzięki

Grzegorz

fajny i bardzo praktyczny temat. oby więcej takich w sieci. Jakie masz stanowisko wobec cloudflare i max cdn? A może by tak te dwie usługi porównać:) ? Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam!

Mateusz Mazurek

Hej Grzegorz, ciekawy pomysł! O Cloudflare już pisałem – używam i jestem zadowolony: https://www.mateuszmazurek.pl/archiwum-bloga/280,proste-darmowe-zabezpieczenie-i-przyspieszenie-dzialania-strony.html
Z MaxCDN jeszcze nie korzystałem, ale będę się musiał bliżej przyjrzeć.

;)

O brakuje Aruba ;) choć już nie ma DE za 4zł netto to mogłeś dodać CZ lub IT . Roczna cena to prawie tanie konto „no limit” … .

Przewodniki o VPS są dobre o ile opisują nr wersji wersji oprogramowania którą instalujemy :D czasami są niuanse które blokują działanie, np Nginx warto sprawdzać też na stronie projektu rady i pytać na forum ;) .

Nginx trzeba przejść przez dokładnie konfiguracje gdy ta nie jest typowa z porad :D, a potem okazuję się że dla munin trzeba całą litanie poleceń skopiować ale na szczęście działa, własna analityka Piwik o nie znów wpis w nginx. :D Ale koniec końców do przejścia

A potem jeszcze kontrola wycieków pamięci RAM. – o tym mógłbyś napisać bo odkładam szukanie problemów wycieków „bo jeszcze działa” :D

Cloudflare i inne cdn ich główna zaleta to ukrycie adresu IP VPS.
A potem poczta… w domenie rezygnacja albo zoho.com które jest podejrzane w gmail ;)

Vin

Rzeczywiście ciekawy przegląd:) Ja osobiście polecałabym – oczywiście w zależności od potrzeb – nie ograniczanie się jedynie do serwerów do określonej kwoty, tylko zapoznanie się z szerszą ofertą. Zdarza się, że dopłacając przysłowiową złotówkę, zyskujemy niewspółmiernie więcej:) Pozdrawiam

Maria

dobrze jest zrobić takie testy. mamy porównanie

Janusz Kamiński

Nie artykuł, a cała dysertacja :) Dzięki!

Tomek

Dobry i wyczerpujący artykuł.

dolp

Dobrze byłoby jeszcze zmierzyć awaryjność serwerów jeśli jest oczywiście do zmierzenia i czas powstały od awarii do momentu usunięcia. Ja z powyższych używałem tylko OVH. Myślę, że u nas dość istotną kwestią przy wyborze VPS ma również jego cena – niestety, chociaż kwoty w tym zestawieniu bardzo zbieżne.


Skomentuj

Mateusz Mazurek

Pasjonat internetu zajmujący się pozycjonowaniem od 2004 roku, a od 2006 świadczący usługi SEO dla klientów. Żywo zainteresowany tematyką IT, biznes, e-commerce, usability, analityką internetową i pokrewnymi.